SZÉTNÉZTÜNK A NAGYVILÁGBAN

Érdekes szobrokat találtunk, tíz különböző stílusú műtárgyat/szobrot be is mutatunk itt.

Forrás: https://www.widewalls.ch/famous-artwork-public-art/

Festészet Szobra

LOUISE BOURGEOIS – MAMAN

Talán nem is lehetne ezt a listát másképpen elkezdeni, mint a Maman c. szoborral, bár vitatható, hogy ez lenne Louise Bourgeois valaha készített leghíresebb műalkotása.
Bronzból, rozsdamentes acélból és márványból készült, ez a szobor ijesztő, gondolatébresztő teljes félelmetes nagyságában.
Egy pókot ábrázol, amely a művész számára az anyját jelképezi, aki szövőmunkás volt és nagyon okos, mint amilyenek a pókok.
Az első Maman 1999-ben készült, amely 30 láb magas és 33 láb széles (927 x 891 cm) volt, és tartalmazott egy hálós zsákot, amelybe 26 márvány tojást helyezett el.
Néhány állandó helyszíne a Tate Modern-ben, a Kanadai Nemzeti Galériában és a Bilbao-i Guggenheim Museumban volt. Legutóbb a bronz verziókat Stockholmban a Moderna Museet mellet és a Moszkvában a Garázs Múzeum mellet állították fel.

Festészet Szobra

ANISH KAPOOR – CLOUD GATE

Anish Kapoor Cloud Gate című művét, ami  Chicago Millennium Parkjában, USA helyezkedik el  a formája miatt A Sugár néven is ismerik. 2004 és 2006 között állították fel, és gyorsan a város egyik jellegzetességévé vált, és számos ott készült selfi kedvence. 168 rozsdamentes acéllemezből készült, amiket összehegesztettek egy erősen polírozott műtárggyá, amelynek mérete 33 x 66 láb (10 x 20 m), 42 láb (13 m) magas és 98 tonna súlyú.

Ez a munka Anish Kapoor gyakorlatának és megközelítésének egyik legszebb példája, hiszen tükrözi a környezetét és az előtte álló látogatókat, csábítva őket egy mélyebb és spirituális önvizsgálatba – különösen az alján lévő konkáv kamrában, ami meggörbíti és megsokszorozza a reflexiókat.

Festészet Szobra

ROBERT INDIANA – LOVE

New York City már önmagában is izgalmas hely, és ehhez hozzájárul, hogy számos kültéri szobor található a városban.
Egy ilyen híres alkotás Robert Indiana LOVE-ja, egy ikonikus Pop art mű, amely minden felé felismerhetővé vált. 1969-ben a művész azt mondta, hogy a szobor azon az elgondoláson alapul, hogy “a szó a művészet elnyert és használható eleme”.
A képet felhasználták a MoMA karácsonyi képeslapján, és még postai bélyegekre is felkerült, és a továbbiakban számos formátumban és médiumban sokszorosították.
A LOVE változatai héber, kínai, olasz és spanyol nyelven is léteznek, és New York City-ben megtalálható a 6. sugárúton, meglehetősen közel Robert Indiana másik védjegyéhez – a HOPE-hoz.

Festészet Szobra

CLAES OLDENBURG AND COOSJE VAN BRUGGEN – SPOONBRIDGE AND CHERRY

A Claes Oldenburg és felesége, Coosje Van Bruggen által készített túlméretezett, hiperrealisztikus művek, amelyeket hétköznapi tárgyakról készítettek, a világ minden táján megtalálhatók, de talán a leghíresebb műve a Walker Art Center és Minneapolis szobrászati kertben látható.
A Spoonbridge and Cherry című alkotást 1985 és 1988 között készítették alumínium, rozsdamentes acél és festék felhasználásával.
Ez egy íves kanál, tetején egy fényes vörös cseresznyével, amit a kert mesterségesen kialakított tava fölé helyeztek el.
A kanál már megjelent a Claes Oldenburg számos rajzán, amik megelőzték a szobrot, míg Coosje Van Bruggen hozzájárulása a cseresznye volt, mint egy játékos utalás a kert formális geometriájára.

Festészet Szobra

MAURIZIO CATTELAN – L.O.V.E.

Oké, talán nem olyan híres, mint az előző négy mű, de határozottan olyan, amit látni kell Milánóban.
2010-ben Maurizio Cattelan, a helyi kortárs művészeti szcéna rosszfiúja felállított egy 11 méter magas márvány kézet a Milánói Tőzsde épületénél, éppen egyidőben egy másik vitával az ország romlandó gazdaságáról.
Hivatalosan L.O.V.E. a címe, bár közismerten csak “Ujj”, a mű olyan kezet ábrázol, amelynek minden ujját levágták, a középső kivételével.
Kezdetben csak tíz napig tervezték a bemutatását egy retrospektív részeként, aminek házigazdája a város Palazzo Reale-ja volt, de ahogy szoktuk mondani, továbbra is büszkén és magasan áll a Tőzsde előtt, annak ellenére, hogy egy maroknyi politikus ellenezte, és megkérdőjelezte a nyilvánosság előtt levő ilyen műalkotások morálját.

Festészet Szobra

DAVID CERNY – PISS

“Én egyszerűen élvezem az embereket piszkálni.” Ezzel az kijelentéssel a cseh művész, David Černý nagyjából leírta művészetének lényegét.
Az a férfi, aki szovjet tankot rózsaszínűre festett, elősegített gyilkolást egy művészeti vásáron, és meghívta a közönséget, hogy nézzen meg egy videót egy szobor ülepén belül, megalkotta a Piss-t is a prágai Franz Kafka Múzeum előtt.
A főváros tele van David Černý alkotásokkal, de ez viszi el a pálmát, mivel két olyan embert ábrázol, akik a lábuk alatti talapzatra pisilnek, ami a Cseh Köztársaság földrajzi formájára emlékeztet.
De ez nem minden: a víz áramlata idézetek ír legendás prágai lakosoktól, és ha a néző szöveges üzenetet küld a szobor mellett látható számra, akkor az alakok “kiírják” az üzenetet.

Festészet Szobra

KEITH HARING – CRACK IS WACK

Lehet, hogy Keith Haring-nek New Yorkban City-ben levő képei közül a leghíresebbnek, melynek címe „Crack is Wack” (Morfium csikk a legrosszabb), meglehetősen érdekes története van.
Bennynek, a művész fiatal stúdióasszisztensének dedikálta, akinek a kokain-függőség elleni küzdelme arra ösztönözte a művészt, hogy 1986-ban a Harlem River Drive mentén egy elhagyott kosárlabda pálya mellett megfesse a falfestményt.
Mivel a mű illegálisan készült, ezért rövid életű volt. A hatóságok megsemmisítették és eltávolították, továbbá Keith Haringet bírsággal sújtották, és végül még le is tartóztatták.
Azonban a falfestmény az újságokba került pont Reagan “Kábítószer elleni háborúja” idején, és a művészt felkérték, hogy festesse újra a falfestményt ugyanazon a helyszínen.
2007-ben a falfestmény apró felújításon ment keresztül, bár alkotása óta szinte teljesen érintetlen maradt.

Festészet Szobra

NEAL BARAB MUNKÁJA

Ember méretű, faragott márvány, kültéri szobrok a modern kortárs absztrakt kertben. Neal Barab amerikai modern szobrász megvehető munkái, aki Olaszországban dolgozik.

Festészet Szobra

NIKI DE SAINT PHALLE – THE TAROT GARDEN

Képzeljen el egy egész kertet színes, buja szobrokkal, amelyeket a tarot kártyák, Antoni Gaudì Parc Güell-je és a feminizmus inspirálták.
Üdvözöljük az Il Giardino dei Tarocchiban, vagy a Tarot kertben, amely Niki de Saint Phalle híres alkotása.
A parkot húszéves időszak során hozta létre és végül 1998-ban nyitották meg, négy évvel a művész 2002-ben bekövetkezett halála előtt.
Olaszország gyönyörű Toszkána régiójában található, Grosseto tartományban, és huszonkét monumentális figura van benne, amelyek a tarot nagyobb rejtélyeit ábrázolják. Vasbetonból készült, tükrökkel és kerámiamozaikkal borították.
Ami még érdekes, az építés során Niki de Saint Phalle ténylegesen az egyik szoborban élt – a szfinxszerű Császárnőben.

Festészet Szobra

YAYOI KUSAMA – LES TULIPES DE SHANGRI-LA

2004-ben a francia Lille városa volt Európa Kulturális Fővárosa, és ez alkalmából rendelést adtak Yayoi Kusama ünnepelt japán művésznek, hogy készítsen egy helyspecifikus szobrot a François-Mitterrand térre, a Lille-i vasútállomás elé.
Ez volt az első állandó munkája a kontinensen, és erre a Shangri-La tulipánjait készítette, némelyik 8 méter magas, a Flower Power kiállításának részeként az ő hagyományos pszichedelikus, pöttyöző stílusában.
A szobor a tulipánokat Észak-Nyugat-Európa szimbólumaként mutatja, és Shangri-la-ra utal, ami egy autonóm tibeti prefektúrára a kínai Yunnan tartományban.
A szobrot számos alkalommal megrongálták, és 2011-ben felújításon esett át.