A SZOBOR LÉTREHOZÁSÁNAK TÖRTÉNETE

A Festészet Kedvelők Köre Magyar Zsidó Egyesület (Mazsifest) közgyűlése 2010 április 8.-án hozott határozatában döntött arról, hogy „Fohász a festészet újjászületéséért” címmel szobor kompozíciót készíttet és annak megtervezésére meghívásos, egyfordulós pályázatot ír ki.

Az Egyesületet a szobor állításában kettős cél vezérelte, amelyek szorosan összefonódnak: Személyes cél és Szakmai cél.

Szilas Judit emléke:

A Mazsifest 20 éve törekszik a kortárs festészet népszerűsítésére. Ebbe a vonulatba illeszkedik a szobor létrehozása is, amit Szilas Judit emlékének szenteltünk. Az Egyesület evvel az alkotással juttatja kifejezésre soha nem múló tiszteletét és örök szeretetét Szilas Judit elhunyt alapító tagtársunk felé.

Reméljük, hogy a művészet eszközével sikerült örök emléket állítunk feledhetetlen egyéniségének.

Festészet Szobra

Szilas Judit

Festészet Szobra

Talapzati felirat

A szakmai cél:

A festészet az idők folyamán a többi társadalmi alrendszerhez hasonlóan saját törvényei szerint változott. A festők munkájukban, első sorban a vizuális logikát követve, önálló képi világot teremtenek, amelyet ez a belső törvényrend igazgat. Folyamatosan csökkent mind a reprezentatív, mind a szimbolikus funkció, pusztán a vizuális igazságra koncentráltak. A folyamat paradigmatikus tisztaságában Kandinszkij művészetében fogalmazódott meg.

Bár a festészet temetése már 1839 januárjában Párizsban elkezdődött, ennek ellenére a XIX. és XX. században a festészet soha nem látott fejlődésen ment át. Mégis a halál diagnosztizálására több szakember talált alkalmat végig a XX. században, Wilhelm Worringeren, és Arthur C. Danton át másokig.

Látjuk, hogy a festészet útja az önelvűvé válás folyamata volt, a festészetben a festészeti kérdések vizsgálatára való törekvés primátusa uralkodott.

Na és most, ennek elérése után mi következik?

Fohászkodunk a festészet újjászületéséért, hogy ismét az ember álljon a középpontban!

Az egykori Nemzeti Szalon által jelölt hely különösen alkalmas az „újjászületésnek” mintegy gyújtópontjául szolgálni, mivel fennállása során sok jelentős kiállításnak adott helyet.

A fentiek megvalósítására 2010. májusban a Mazsifest pályázatot írt ki szobrászművészek számára.

  1. szeptemberben Kalmár János pályaműve – a szakmai zsűri döntése alapján – négy terv előtt nyerte el a megbízást és 1:10 léptékben gipsz makettet mutatott be.
  2. június 8.-án fejeződött be a hosszadalmas engedélyezési folyamat, amikor a Fővárosi Közgyűlés hozzájárult a szobor felállításához az Erzsébet téren.
  3. november 27.-én Klimó Károly, Ráday Mihály és Wehner Tibor avatta fel a szobrot Szilas Judit édesanyja jelenlétében.
5-Elmosodott-megnyitasnov27-046-600x450

Szobor  avatás